Üyelik Girişi
VIOP TRADE
MAKALELER
ETİKET BULUTU
BIST, X30YVADE, Borsa,viop, hisse,parite, dolar, kur, temel analiz, teknik analiz, davranışsal finans, usdyvade, Hisse Senedi, Forex, Algoritmik Trading, altın, neden teknik analiz, borsa yorumu, endeks vadeli, parite, trading stratejileri eğitimi, matriks formül dili, ideal formül dili, algo trade, trade ve trader, trading stratejileri, stop loss, izsüren stop, özvarlık karlılığı, pddd, fk, teknik analiz eğitimi, temel analiz eğitimi, trading stratejileri eğitimi, yüksek frekanslı işlemler, algo robotlar, robot işlemler, indikatörler nasıl yorumlanır, hareketli ortalamalar, macd, cci, stochastic, rsi, bollinger bantları, keltner kanalı, trend kırılımları, işlem hacmi, atr,trading disiplini, system trading, portföy erimesi, risk kazanç oranı

AÇILIŞ BİLANÇOSU

                      AÇILIŞ BİLANÇOSU
Bir önceki yazımızda sizinle bir çiğ köfte dükkanı kuracağımızı ve onun açılış bilançosunu yapacağımızı söylemiştik. Diyelim ki ben işimden memnun değilim ve sektör değiştirerek çok sevdiğim çiğ köftenin perakende satışını yapacağım bir şirket kurmaya karar verdim. Tabi bu iş için kuruluş sermayesi olarak 300.000 TL ayırdım.

Öncelikle yasal yollardan bir şirket kurduğumu ve bunun belgelerini toplayarak gerekli mercilere başvurmam gerektiğini biliyorum. Gerekli evrakları tamamladıktan sonra şirketi 300.000 TL’ye kurduğumdan dolayı 300.000 adet hisse senedi çıkarttım. Her hisse adeti 1 TL’ye tekabül edecek şekilde 300.000 adet hisse senedi.

Elimdeki sermaye ile bir dükkan satın almaya karar verdim ve 200.000 TL’ye zengin bir akrabamdan uygun fiyata bir dükkan satın aldım. E tabi dükkan için masa sandelye vb. demirbaş denilen eşya satın almam gerekli. Bunlar içinde 50.000 TL bütçe ayırmak zorunda kaldım. Dükkan satın aldık, masa sandalyede koyduk,  dekorasyonumuzu da yaptık.Sıra geldi Çiğ köfte ve malzemelerini almaya. Paramızın 200.000 TL’sini dükkana, 50.000 TL’sini demirbaşa ayırdık. Geriye 50.000 TL’miz kaldı. Bu 50.000 TL’nin 40.000 TL’sine de çiğ köfte ve çiğ köftede kullanılan limon, nar eşkisi, kıvırcık, lavaş vb. satın aldık. Geriye kalan 10.000 TL’yide kasamızda beklettik.  Şimdi bu kurduğumuz şirketin açılış bilançosunu yapalım.

  

Yukarıda açılış bilançomuzu görmektesiniz. Bir sonraki yazımızda çiğ köfte satış faaliyetlerine göre gelir tablomuzu oluşturup şirketimizin karını hesaplayacağız. Şu an şirketimizin hisse senedinin fiyatı 1TL. Önümüzdeki dönemde elde edeceğimiz karlarla hisse senedimizin yeni fiyatını hesaplayacağız. Yani bir bakıma defter değerini bulacağız. Değerli okuyucular bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

                                                                  Yılmaz Altun

--------------------------------------------------------------------------------------------


“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. 

Burada yer alan değerlendirmeler, yorum ve  kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. 

Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

KİTAP-MAKALE
ALGORİTMA
Haftalık Takvim
TWEET