İZ SÜREN STOP


İZ SÜREN STOP


İz süren stop, bir trende bağlandığınızda trendi takip etmenize yarayacak önemli bir trend takip sistemidir.
Karda otur, bekle. Ama zarardan erken çık.

Alım sonrasında kar etmeye başlayan yatırımcı kar hanesindeki rakamlar büyüdükçe stres yaşamaya başlar. Çünkü genelde bu yatırımcılar daha önceden sağlam zararlar etmiştir.
-Ya düşerse. kazanmışım işte neden kazandığımı geri vereyim.
diye içinden bir ses durmadan konuşur. 

-Satmam gerek, çünkü kar cebe yakışır.
Stres altında verilen kararlar sağlıklı olmuyor. Çantadaki kuş daldaki  kuştan iyidir mantığıyla az bir karla satış yaparak piyasadan çekilir.

Öyle bir sistem oluşturmalısınız ki, sizi trendin bittiğine dair net sinyaller gelene kadar trendin sonuna kadar pozisyonda tutsun. Bu uzun vadeli yatırımcı için geçerli olduğu gibi günlük al sat yapan traderlar içinde geçerlidir.

Başarılı traderların mutlaka bir çıkış sinyali vardır. Piyasayı acemiler açar ustalar kapar diye bir söz vardır. 
Karınızı belirleyen, piyasada uzun süre kalmanızı sağlayan satım yeridir. Alım yeri önemli ama satım yeri dahada önemlidir.

İz süren stop konusunda uygulanan bazı yöntemler var.
-Piyasanın volatilitesine göre, fiyatta görülen yükselişler belirlediğiniz bir referans noktasından aşağıda oluşmaya başladıysa satış yapmak.
- Donchian kanallarından yararlanarak, fiyat üst donchian kanalından uzaklaşmaya başladığında diğer teknik indikatörlerden gelen teyidlere göre satış yapmak.
- Fiyat yeni en yüksekler yapamadığında tepelerde görülen konsolidasyon bölgelerinde momentum ve hacim tabanlı  indikatörlerden gelen sat sinyallerini değerlendirmek gibi.

                                                Ali Erkan Tanacıoğlu
KİTAP-MAKALE
Haftalık Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar30.887931.0117
Euro33.369833.5035
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam104
Toplam Ziyaret735735