Üyelik Girişi
VIOP TRADE
MAKALELER
ETİKET BULUTU
BIST, X30YVADE, Borsa,viop, hisse,parite, dolar, kur, temel analiz, teknik analiz, davranışsal finans, usdyvade, Hisse Senedi, Forex, Algoritmik Trading, altın, neden teknik analiz, borsa yorumu, endeks vadeli, parite, trading stratejileri eğitimi, matriks formül dili, ideal formül dili, algo trade, trade ve trader, trading stratejileri, stop loss, izsüren stop, özvarlık karlılığı, pddd, fk, teknik analiz eğitimi, temel analiz eğitimi, trading stratejileri eğitimi, yüksek frekanslı işlemler, algo robotlar, robot işlemler, indikatörler nasıl yorumlanır, hareketli ortalamalar, macd, cci, stochastic, rsi, bollinger bantları, keltner kanalı, trend kırılımları, işlem hacmi, atr,trading disiplini, system trading, portföy erimesi, risk kazanç oranı

İZ SÜREN STOP


İZ SÜREN STOP


İz süren stop, bir trende bağlandığınızda trendi takip etmenize yarayacak önemli bir trend takip sistemidir.
Karda otur, bekle. Ama zarardan erken çık.

Alım sonrasında kar etmeye başlayan yatırımcı kar hanesindeki rakamlar büyüdükçe stres yaşamaya başlar. Çünkü genelde bu yatırımcılar daha önceden sağlam zararlar etmiştir.
-Ya düşerse. kazanmışım işte neden kazandığımı geri vereyim.
diye içinden bir ses durmadan konuşur. 

-Satmam gerek, çünkü kar cebe yakışır.
Stres altında verilen kararlar sağlıklı olmuyor. Çantadaki kuş daldaki  kuştan iyidir mantığıyla az bir karla satış yaparak piyasadan çekilir.

Öyle bir sistem oluşturmalısınız ki, sizi trendin bittiğine dair net sinyaller gelene kadar trendin sonuna kadar pozisyonda tutsun. Bu uzun vadeli yatırımcı için geçerli olduğu gibi günlük al sat yapan traderlar içinde geçerlidir.

Başarılı traderların mutlaka bir çıkış sinyali vardır. Piyasayı acemiler açar ustalar kapar diye bir söz vardır. 
Karınızı belirleyen, piyasada uzun süre kalmanızı sağlayan satım yeridir. Alım yeri önemli ama satım yeri dahada önemlidir.

İz süren stop konusunda uygulanan bazı yöntemler var.
-Piyasanın volatilitesine göre, fiyatta görülen yükselişler belirlediğiniz bir referans noktasından aşağıda oluşmaya başladıysa satış yapmak.
- Donchian kanallarından yararlanarak, fiyat üst donchian kanalından uzaklaşmaya başladığında diğer teknik indikatörlerden gelen teyidlere göre satış yapmak.
- Fiyat yeni en yüksekler yapamadığında tepelerde görülen konsolidasyon bölgelerinde momentum ve hacim tabanlı  indikatörlerden gelen sat sinyallerini değerlendirmek gibi.

                                                Ali Erkan Tanacıoğlu
KİTAP-MAKALE
ALGORİTMA
Haftalık Takvim
TWEET