Üyelik Girişi
VIOP TRADE
MAKALELER
ETİKET BULUTU
BIST, X30YVADE, Borsa,viop, hisse,parite, dolar, kur, temel analiz, teknik analiz, davranışsal finans, usdyvade, Hisse Senedi, Forex, Algoritmik Trading, altın, neden teknik analiz, borsa yorumu, endeks vadeli, parite, trading stratejileri eğitimi, matriks formül dili, ideal formül dili, algo trade, trade ve trader, trading stratejileri, stop loss, izsüren stop, özvarlık karlılığı, pddd, fk, teknik analiz eğitimi, temel analiz eğitimi, trading stratejileri eğitimi, yüksek frekanslı işlemler, algo robotlar, robot işlemler, indikatörler nasıl yorumlanır, hareketli ortalamalar, macd, cci, stochastic, rsi, bollinger bantları, keltner kanalı, trend kırılımları, işlem hacmi, atr,trading disiplini, system trading, portföy erimesi, risk kazanç oranı

HIRS

HIRS

Hırs mahrumiyetin sebebidir.

Kazanmak için pozisyon alırsınız.
Peki, süreç nasıl gelişiyor? Bazı yatırımcılarda kar elde etmeyi beklerken duyduğu heyecan, hedefe vardığında yaşadığı heyecandan fazladır. Süreç içerisinde hedefe öyle bir kilitleniliyor ki, hedefe ulaşıldığında yaşanacak duygular düşünülerek adeta o an yaşanıyor. Küçük su damlalarının birikmesi gibi, düşüncelerle beyinde müthiş bir uyarı oluşuyor. Burada uzmanlar yatırımın psikolojik tarafını uyarılma ve elde etme şeklinde sınıflandırıyor. Uyarılma kısmında al kararından önce ya da sonra elde etme kısmına odaklanarak pozitif yönde beklenti artırılıyor. Beklentinin artması güzeldir ama nereye kadar? Beklenti olmasaydı, adım atabilir miydiniz?

Kar kudurunca sermayeyi yer ifadesi hırs için güzel bir tanımlama oluyor. Kazandığınızda daha fazlasını talep ederken almış olduğunuz yatırım aracının temel ve teknik dinamikleri sizin daha fazlasını talep etmenizi destekliyor mu? Yoksa siz karda olduğunuz için yokluğa vücut rengi vererek daha fazlasını mı talep ediyorsunuz?

Ben bu süreçte kazanma, elde etme duygusunun
1) Amaç değil de araç olması halinde ki burada sizin hayatı nasıl algıladığınız önem kazanıyor. Nasılın sebebini niçinle cevaplamak önemli. Çok zengin olmak mı? Zengin olunca huzurlumu olacaksınız?
2) Alış ve pozisyondan çıkış sürecinin mekanik bir sistemle organize edilmesi halinde yatırımcıya zarar veremeyeceğini düşünüyorum.
                                           Ali Erkan Tanacıoğlu
 
KİTAP-MAKALE
ALGORİTMA
Haftalık Takvim
TWEET