HIRS

HIRS

Hırs mahrumiyetin sebebidir.

Kazanmak için pozisyon alırsınız.
Peki, süreç nasıl gelişiyor? Bazı yatırımcılarda kar elde etmeyi beklerken duyduğu heyecan, hedefe vardığında yaşadığı heyecandan fazladır. Süreç içerisinde hedefe öyle bir kilitleniliyor ki, hedefe ulaşıldığında yaşanacak duygular düşünülerek adeta o an yaşanıyor. Küçük su damlalarının birikmesi gibi, düşüncelerle beyinde müthiş bir uyarı oluşuyor. Burada uzmanlar yatırımın psikolojik tarafını uyarılma ve elde etme şeklinde sınıflandırıyor. Uyarılma kısmında al kararından önce ya da sonra elde etme kısmına odaklanarak pozitif yönde beklenti artırılıyor. Beklentinin artması güzeldir ama nereye kadar? Beklenti olmasaydı, adım atabilir miydiniz?

Kar kudurunca sermayeyi yer ifadesi hırs için güzel bir tanımlama oluyor. Kazandığınızda daha fazlasını talep ederken almış olduğunuz yatırım aracının temel ve teknik dinamikleri sizin daha fazlasını talep etmenizi destekliyor mu? Yoksa siz karda olduğunuz için yokluğa vücut rengi vererek daha fazlasını mı talep ediyorsunuz?

Ben bu süreçte kazanma, elde etme duygusunun
1) Amaç değil de araç olması halinde ki burada sizin hayatı nasıl algıladığınız önem kazanıyor. Nasılın sebebini niçinle cevaplamak önemli. Çok zengin olmak mı? Zengin olunca huzurlumu olacaksınız?
2) Alış ve pozisyondan çıkış sürecinin mekanik bir sistemle organize edilmesi halinde yatırımcıya zarar veremeyeceğini düşünüyorum.
                                           Ali Erkan Tanacıoğlu
 
KİTAP-MAKALE
Haftalık Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret752736