Üyelik Girişi
VIOP TRADE
MAKALELER
ETİKET BULUTU
BIST, X30YVADE, Borsa,viop, hisse,parite, dolar, kur, temel analiz, teknik analiz, davranışsal finans, usdyvade, Hisse Senedi, Forex, Algoritmik Trading, altın, neden teknik analiz, borsa yorumu, endeks vadeli, parite, trading stratejileri eğitimi, matriks formül dili, ideal formül dili, algo trade, trade ve trader, trading stratejileri, stop loss, izsüren stop, özvarlık karlılığı, pddd, fk, teknik analiz eğitimi, temel analiz eğitimi, trading stratejileri eğitimi, yüksek frekanslı işlemler, algo robotlar, robot işlemler, indikatörler nasıl yorumlanır, hareketli ortalamalar, macd, cci, stochastic, rsi, bollinger bantları, keltner kanalı, trend kırılımları, işlem hacmi, atr,trading disiplini, system trading, portföy erimesi, risk kazanç oranı

KISA VADE?

KISA VADE?
Piyasada al-sat yapan birçok insanla sohbet ettiğinizde onları bu sisteme dahil eden ana sebebin kısa sürede para kazanma isteği olduğunu görürsünüz. Kimisi elindeki az miktarda para ile azda olsa birşeyler kazanma derdindedir. Kimisi aslında heyecan duymak için bunu yapıyordur ama bu sebebin farkında bile değildir. Kimisi profosyonel manada piyasanın dinamiklerini göz önüne alarak bu pazara dahil olmuştur. Birde borsada kazanmış olanların  hikayeleri ile motive olarak kısa sürede köşeyi dönüp rahata ulaşmak isteyenler var. Burada rahat nedir onuda tartışmak gerek ama konunun dışına çıkmış olacağız.

Birçok kısa vadeci ile yaptığım sahbetlerde şu var, 4 birim kazanmış 6 birim kaybetmiş. Piyasa kötü diyerek teselli bulmuş, birdaha yüklenmiş. Bu sefer 8 birim kazanmış 7 birim kaybetmiş. Temelde kazançları kaybından fazla ve sermayesi eriyor, ama bitmiyor sermaye. Çünkü sabit getiri elde ettiği işinden, hayal dünyasında yaşadığı ek işine sermaye aktarımı yapıyor. Umudu, birgün mutlaka kazanacak olması. Eh, umut fakirin ekmeği demişler.

Trade konusunda eğer psikolojik olarak ana bir omurgaya sahip değilseniz. Bu omurga içerisinde kendinize ait, sizi tatmin edecek başarı düzeyinde bir stratejiniz yoksa, inanın kazanç bir hayal olur. Bir düşünürmüsünüz? Alım yaptığınızda kazanma ihtimaliniz yüzde kaç. Alıştan sonra fiyat ya aşağı gider, ya yukarı, yada yatay.  Ve hala neden kaybediyorsunuz.
 Yapılan araştırmalardaki veriler kaybedenlerin sayısının hatırı sayılır bir rakam olduğunu gösteriyor. Bu uzun vadede kesinlikle kazanırsınız anlamına da gelmiyor. Ana yükseliş trendini yakalamadıktan sonra, uzun vadeli olarak alsanız ne olur? 3 senedir düşen hisseler var. Hani uzun vadede kazanılıyordu? 
Kısa yada uzun farketmiyor, size parayı kazandıracak saik, algı yönetimidir. Düşüşü kimileri alım fırsatı olarak görürken, kimisi eyvah çöküş başladı diye görüyor. Zaten böyle farklı algılar oluşmasa piyasada alım satım olmaz, fiyat bile oluşmaz.
Piyasada şu an genel görüntü kısa vadecilerin ağırlıkta olması ve sermaye olarak cüzi bir sermayenin bu al-sat mantığına ayrılmış olması.
Beklentilerin alınıp gerçeklerin satıldığı piyasada, haber önemli bir hareket sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Haber, beklentileri arttıran yada azaltan bir indikatör. Beklentinin ne yönde değiştiğini sistem traderları indikatörler üzerinde gördükleri için haberi eleştirebiliyorlar. Onlarda haklı, herşeyin fiyatın içinde olduğunu kabul ediyorum, fiyatın türevi olan indikatörler bana zaten gösteriyor diyorlar. 
Kısa-orta-uzun, vadeniz ne olursa olsun, piyasada varlığınızı sağlıklı birşekilde sürdürebilmeniz için uygulayacağınız mantık aynı.  
Sonuçta hep aynı şeyleri söylüyoruz.
-Pozisyonunuzu destekleyen makro veriler.
-Alım satım zamanlamanız için teknik analiz.
-Risk yönetimi için stop-izsüren stop.
-Algı yönetimi

                                                Ali Erkan Tanacıoğlu
KİTAP-MAKALE
ALGORİTMA
Haftalık Takvim
TWEET