Üyelik Girişi
VIOP TRADE
MAKALELER
ETİKET BULUTU
BIST, X30YVADE, Borsa,viop, hisse,parite, dolar, kur, temel analiz, teknik analiz, davranışsal finans, usdyvade, Hisse Senedi, Forex, Algoritmik Trading, altın, neden teknik analiz, borsa yorumu, endeks vadeli, parite, trading stratejileri eğitimi, matriks formül dili, ideal formül dili, algo trade, trade ve trader, trading stratejileri, stop loss, izsüren stop, özvarlık karlılığı, pddd, fk, teknik analiz eğitimi, temel analiz eğitimi, trading stratejileri eğitimi, yüksek frekanslı işlemler, algo robotlar, robot işlemler, indikatörler nasıl yorumlanır, hareketli ortalamalar, macd, cci, stochastic, rsi, bollinger bantları, keltner kanalı, trend kırılımları, işlem hacmi, atr,trading disiplini, system trading, portföy erimesi, risk kazanç oranı

STOP ÖRNEKLERİ

STOP ÖRNEKLERİ

Aşağıdaki grafikte MACD den gelen al sinyali sonrasında,  stop için fiyatın günlük dalgalanması göz önüne alınarak hazırlanılan,  fiyat grafiği üzerindeki yatay noktaları görüyoruz. Fiyat hareket ettikçe stop seviyesi değişmiyor. Fiyat bu seviyeye düştüğünde stop oluyoruz.

Stobun önemini anlatmak için bu çalışmada  sadece stobu gösterdik. Alım sonrası karı realize edeceğimiz noktayı belirtmedik.

Grafikte görüldüğü üzere MACD'den 5 tane al sinyali gelmiş.
en solda gördüğümüz 1 noktasında gelen al sinyali sonrasında fiyatlar yukarı giderek matriks formül dili kullanarak yazdığımız stop seviyesine düşmemiş.
Alım noktası: MACD'nin Al sinyali ürettiği günün kapanış fiyatı olan 3,75
stobumuz 3,66 seviyesi.

2. al sinyali ve stop seviyemize baktığımızda alım noktası:5,14
Stop noktamız 4,99
Fiyatlar gelen al sinyali ile birlikte en yüksek 5,20 seviyesini görüyor. Sonrasında düşmeye başlıyor ve biz stop olup çıkıyoruz. Peki koyduğumuz stoba uymasak ne olurdu, fiyatlar sonrasında 4,79 a düşmüş.
Biz stopta satarak %3 zarar ettik.
Stopta satmasaydık %7 zarar edecektik.
Daha düşecek mi? Acaba nereden döner? gibi sorularla stres altında yaşamakta cabası. Geçelim 3. al sinyali ve stop seviyemize.

3. al sinyali geldiği gün kapanış fiyatı 5 ve stop seviyemiz 4,88 fiyat seviyesi. Devamında gördüğümüz gibi stop seviyesine düşmeden yukarı yönlü hareket olmuş.

4. Al sinyali geldiğinde kapanış fiyatımız 4,80 ve stop seviyemiz 4.49 seviyesi. Devamında yükseliş olduğu için stop olmamışız.

5. al sinyalinde kapanış fiyatı 5,82 ve stop 5,56 seviyesi. Alim sonrası en yüksek 5,92 seviyesi görülmüş. Sonrasında stop seviyemize gerilediği için stop olup çıkmışız. 
zararımız; %4
satmasaydık düştüğü en düşük noktaya göre zararımız; %41 olacaktı.
 
                                                                        Ali Erkan Tanacıoğlu
KİTAP-MAKALE
ALGORİTMA
Haftalık Takvim
TWEET