Üyelik Girişi
VIOP TRADE
MAKALELER
ETİKET BULUTU
BIST, X30YVADE, Borsa,viop, hisse,parite, dolar, kur, temel analiz, teknik analiz, davranışsal finans, usdyvade, Hisse Senedi, Forex, Algoritmik Trading, altın, neden teknik analiz, borsa yorumu, endeks vadeli, parite, trading stratejileri eğitimi, matriks formül dili, ideal formül dili, algo trade, trade ve trader, trading stratejileri, stop loss, izsüren stop, özvarlık karlılığı, pddd, fk, teknik analiz eğitimi, temel analiz eğitimi, trading stratejileri eğitimi, yüksek frekanslı işlemler, algo robotlar, robot işlemler, indikatörler nasıl yorumlanır, hareketli ortalamalar, macd, cci, stochastic, rsi, bollinger bantları, keltner kanalı, trend kırılımları, işlem hacmi, atr,trading disiplini, system trading, portföy erimesi, risk kazanç oranı

FD/FAVÖK

Firma Değeri / FAVÖK (FD/FAVÖK)

 

Şirket değerleme, birleşme, satın alma, borçlu şirketlerin karşılaştırılması gibi birçok konuda en sık kullanılan piyasa çarpanlarından bir tanesi de firma değeri/favök oranıdır. Bu çarpanın iyi anlaşılması şirketlerle ilgili verilecek kararlarda hayati öneme sahiptir.  Yine bir sermayedar gözü ile bakacak olursak bu oranı pay ve payda olarak ayrı ayrı ele alalım.

Firma Değeri (Piyasa Değeri + Net Borç)

Firma değeri, şirketin piyasa değerine net borçların eklenmesi ile bulunur. Burada piyasa değeri sermaye*piyasa fiyatı şeklinde formüle edilirken net borç ise şirketin mali borçlarından şirketin nakit ve nakit benzerleri çıkarılarak elde edilir. Bir sermayedar bir şirketi alırken piyasanın biçtiği değer ile şirketin net borçlarını komple alacağını bilir.

Favök (Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar)

Faiz amortisman ve faiz öncesi kar olarak da bilinir.  Genelde net esas faaliyet karına amortismanların eklenmesi yolu ile bulunur ama farklı şekilde formüller de kullanılabilmektedir. Başka bir hesaplanış şekli olarak da brüt kardan amortisman hariç niteliklerine göre giderler çıkarılarak da hesaplanır. Favök şirket esas faaliyetinden elde edilen nakit akışları için önem arz etmektedir.

Sonuç olarak FD/FAVÖK şirketin esas faaliyetlerinden elde ettiği kar ile şirketi satın alan sermayedarın şirketi ne kadar zamanda amorti ettiğini hesaplar. Bu oran diğer piyasa çarpanı oranlarına göre daha hassas ve daha doğru karar vermede öne çıkmaktadır.  Bu nedenle de analistler tarafından indirgenmiş nakit akımları ile beraber en çok kullanılan yöntem olarak öne çıkmaktadır. Bu oran kullanılırken aynı sektördeki diğer şirketlerin ortalama FD/FAVÖK oranlarına bakılarak, şirketin kendi geçmiş FD/FAVÖK oranına bakılarak geleceğe yönelik projeksiyonlar da hesaplama yoluna gidilir.

Aşağıda Çiğköfte şirketimiz ile ilgili projeksiyona göre tahmini FD/FAVÖK rakamı görülmektedir. 2019 senesinde sermayedar ya da yatırımcı şirketimizi satın almak istese 6.91’lik bir FD/FAVÖK rakamına razı olması gerekirken 2022 de bu oran 4.52 seviyesine düşmektedir.

 

                                                                                                                     Yılmaz Altun


--------------------------------------------------------------------------------------------


“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. 

Burada yer alan değerlendirmeler, yorum ve  kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. 

Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

KİTAP-MAKALE
ALGORİTMA
Haftalık Takvim
TWEET