Üyelik Girişi
VIOP TRADE
MAKALELER
ETİKET BULUTU
BIST, X30YVADE, Borsa,viop, hisse,parite, dolar, kur, temel analiz, teknik analiz, davranışsal finans, usdyvade, Hisse Senedi, Forex, Algoritmik Trading, altın, neden teknik analiz, borsa yorumu, endeks vadeli, parite, trading stratejileri eğitimi, matriks formül dili, ideal formül dili, algo trade, trade ve trader, trading stratejileri, stop loss, izsüren stop, özvarlık karlılığı, pddd, fk, teknik analiz eğitimi, temel analiz eğitimi, trading stratejileri eğitimi, yüksek frekanslı işlemler, algo robotlar, robot işlemler, indikatörler nasıl yorumlanır, hareketli ortalamalar, macd, cci, stochastic, rsi, bollinger bantları, keltner kanalı, trend kırılımları, işlem hacmi, atr,trading disiplini, system trading, portföy erimesi, risk kazanç oranı
BIST-100 Teknik Görünüm
Zorlu bir haftayı geride bıraktık. Bu hafta nasıl gelir ve nasıl devam eder, nelere gebedir bilemem ama hafta içinde yaşadığımız olumsuzluklar, negatif hava yaklaşık olarak yüzde 5 değer kaybeden borsada negatif görünümün hala devam ettiğini gösteriyor. Haftaya 82,813 seviyesinden başlayan endeks hafta içinde en düşük 77,726 seviyesini gördü. Bu seviye son 6 haftanın en düşük seviyesi olarak gerçekleşti.  En yüksek ise açılıştan hemen sonra görülen 82,894 seviyesiydi. Bu seviyeden gelen satışlar hafta içinde devam ederek haftayı düşüşle kapadık. Dolar tarafına baktığımızda son 5 haftanın en yükseği olan 2,7502 seviyesinin üzerine çıkarak 2,7534 seviyesini gördü. Kapanışa doğru 2,7372 seviyesi görülsede günlük grafikte yukarı yönlü trendin korunduğunu görüyoruz.

Bütün bu olumsuz havanın altında hukümetin kurulmamış olması dolayısıyla yaşanan belirsizlik, içeride ve dışarıda yapılan operasyonlar, terör saldırıları yatıyor. Çıkmak için bahane arayan dolar, düşmek için bahane arayan endeks için güvensizlik ortamı tuz biber oluyor.Endekste saatlik grafiktede görüldüğü üzere bullish butterfly formasyonu oluşuyor. Buradaki oluşum yükseliş için ümit versede işlem hacminin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Aşırı alım satım indikatörleri nötr seviyeleri altında hareket ediyor. Grafikte RSI’de görülen 50 çizgisinin yukarı kırılmadığı müddetçe yukarı yönlü bir hareketin başlamayacağını ve oluşan fiyat hareketlerinin sıkışma alanı için zemin hazırlayacağını düşünüyorum. Bu dönemde alım yapılabilir mi? Kademeli olarak yapılabilir. Özellikle uzun vadeli yatırım için daha önceden alınmış hisselerde ağırlık artırılabilir. Yeni alım içinse portföye ihtiyatlı davranarak örneğin %10 civarında bu seviyeden alım ve endekste 81,200 direnç seviyesinin hacimli bir şekilde yukarı kırılmasıyla yeni alımlar yapılabilir. Evet gelecek belirsiz ve belirsiz ortamda yatırımcılar piyasaya güvenemediği için alım konusunda tereddüd edebilir fakat bahsettiğim alımlar temel verileri sağlıklı olan, özvarlık karlılığını artırmış, etkin maliyet yönetimini sağlamış hisseler içindir. Bu hisseler trade amaçlı olarakta kullanılabilir. Direnç olarak 79,200-80,300-81,400-81,700 seviyeleri psikolojik olarak önemli seviyelere işaret ediyor.yapılacak alımlarda endekste 77,400 seviyesi stop olarak belirlenebilir.Bu seviye altında gerçekleşen kapanışta stop yapılarak devamında gerçekleşen hareketler ve makro görünüm göz önünde bulundurularak işlem yapılması sağlıklı olacaktır. Hisse bazında öneri vermiyorum çünkü manipülasyon, spekülasyon endişelerine konu olmak istemem. Yapılan endeks yorumlarında bahsettiğim alınabilecek türden hisseler temel verilerinden bağımsız, kısa sürede sert ve volatil hareket etmeyen hisseler içindir. Yapılan endeks yorumu tamamen kişisel bir değerlendirme olduğu için piyasadan görebildiklerimi yansıtmaktadır.

                                                 

                                         Ali Erkan TANACIOĞLU


--------------------------------------------------------------------------------------------


“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. 

Burada yer alan değerlendirmeler, yorum ve  kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. 

Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”
  
2335 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KİTAP-MAKALE
ALGORİTMA
Haftalık Takvim
TWEET