Üyelik Girişi
VIOP TRADE
MAKALELER
ETİKET BULUTU
BIST, X30YVADE, Borsa,viop, hisse,parite, dolar, kur, temel analiz, teknik analiz, davranışsal finans, usdyvade, Hisse Senedi, Forex, Algoritmik Trading, altın, neden teknik analiz, borsa yorumu, endeks vadeli, parite, trading stratejileri eğitimi, matriks formül dili, ideal formül dili, algo trade, trade ve trader, trading stratejileri, stop loss, izsüren stop, özvarlık karlılığı, pddd, fk, teknik analiz eğitimi, temel analiz eğitimi, trading stratejileri eğitimi, yüksek frekanslı işlemler, algo robotlar, robot işlemler, indikatörler nasıl yorumlanır, hareketli ortalamalar, macd, cci, stochastic, rsi, bollinger bantları, keltner kanalı, trend kırılımları, işlem hacmi, atr,trading disiplini, system trading, portföy erimesi, risk kazanç oranı

FORMÜL DİLİ

FORMÜL DİLİ

Formül ile bir hareketli ortalama yazalım.

İndicatör Builder'e girip tanım kısmında yazacağız. Sol yukarıda gördüğünüz indikatörlerden Moving Average yi seçtiğinizde tanım kısmına şu veriler gelir.

MOV(Data,Period,Yöntem S E W TRI VAR ZL WW)

Burada data açılışa göre mi, kapanışa göre mi, en yüksek yada en düşüğe göre mi? neye göre yazacaksınız onu belirtmeye yarar. 

Periyot seçtiğiniz datayı hangi periyotta yazacaksınız onu belirtir.
Yöntem kısmında ise hareketli ortalamanın nasıl yazılacağı, basit, üssel, üçgensel, değişken, ağırlıklı, welles wilder, zero lag, hangi yöneteme göre yazılacağını seçmenizi sağlar.

Kapanışa göre 5 periyotluk üssel hareketli ortalama yazmak istiyorsanız;
MOV(c,5,E) şeklinde olacaktır.

CROSS FONKSİYONU

Kesişim formülü yazmada kullanılır
Cross fonksiyonuna tıkladığınızda size şu aşağıdaki gibi bir veri gelir. Burada Data1 neyin keseceğini gösterir Data2 neyin kesileceğini yani kırılacağını gösterir.

Cross(Data1,Data2)

5 günlük üssel hareketli ortalamanın 21 günlük üssel hareketli ortalamayı kırdığı noktaları bulmak için;
cross fonksiyonuna tıklatınca data1 MOV(c,5,E) yerine yazılır.
data 2 yerine  MOV(c,21,E) yazılır.
ve formülümüz şu şekilde ortaya çıkar.

Cross(MOV(c,5,E),MOV(c,21,E))

Bu yazdığımız kısa periyotlu hareketli ortalamanın uzun periyotlu hareketli ortalamayı kırdığı noktayı al sinyali olarak bize üretir.

Kesişim formülünü başka bir örnekte şu şekilde uygulayabiliriz.

Mesela 14 periyotluk RSI indikatörü, 10 periyotluk üssel hareketli ortalamasını keserek al sinyali üretsin.

Data 1 yerine RSI indikatörünü seçiyoruz. Karşımıza şu şekilde gelecektir.

RSI(Data,Period)

Burada data RSI nin neye göre yazdırılacağı açılış? kapanış? en yüksek? en düşük? periyod kaç periyodluk bir data kullanılacağını gösterir.

RSI nin hareketli ortalaması için ise Moving Average yi kullanacağız. Moving Average yi tıkladığımızda data kısmına RSI ve değerlerini giriyoruz. Devamında hareketli ortalama için gerekli verileri girdiğimizde RSI nin hareketli ortalamasını şu şekilde çizmiş oluyoruz.

MOV(RSI(c,14),10,E)

RSI ve Ortalamasını Cross fonksiyonunda data1 ve data2 kısmına yazdığımızda formülümüz RSI nin ortalamasını kırdığı noktada al sinyali üretmek için şu şekli alıyor.

Cross(RSI(c,14),MOV(RSI(c,14),10,E))

Yazmış olduğumuz formül grafik üzerinde şu şekilde görülüyor.Yukarı yönlü çizgiler RSI nin ortalamasını kestiği noktaları gösteriyor.
KİTAP-MAKALE
ALGORİTMA
Haftalık Takvim
TWEET