Üyelik Girişi
VIOP TRADE
MAKALELER
ETİKET BULUTU
BIST, X30YVADE, Borsa,viop, hisse,parite, dolar, kur, temel analiz, teknik analiz, davranışsal finans, usdyvade, Hisse Senedi, Forex, Algoritmik Trading, altın, neden teknik analiz, borsa yorumu, endeks vadeli, parite, trading stratejileri eğitimi, matriks formül dili, ideal formül dili, algo trade, trade ve trader, trading stratejileri, stop loss, izsüren stop, özvarlık karlılığı, pddd, fk, teknik analiz eğitimi, temel analiz eğitimi, trading stratejileri eğitimi, yüksek frekanslı işlemler, algo robotlar, robot işlemler, indikatörler nasıl yorumlanır, hareketli ortalamalar, macd, cci, stochastic, rsi, bollinger bantları, keltner kanalı, trend kırılımları, işlem hacmi, atr,trading disiplini, system trading, portföy erimesi, risk kazanç oranı
ENDEKS VADELİ-VIOP
Şubat vadeli endeks kontratı hafta içinde 107,050  ve 111,075 arasında dalgalanarak haftayı 107,800 seviyesinden kapattı. Endeks kontratında 884.046 işlem oldu. Açık pozisyon sayısı 3.780 artarak 423.627 olarak gerçekleşti. Cuma günü açılış sonrasında yukarı yönlü hareketler görülsede en yüksek 110.200 test edildi ve daha önceki zirve olan 111.075 direncinin altında kalındı. Burada görülen zayıflık sonrasında satışların sertleştiğini ve cuma günü en düşük 107.050 ye kadar gerilemenin olduğunu gördük.Hafta içinde volatil aşağı yönlü hareketlerin görüldüğü endeks kontratında destek olarak 106,800 ve direnç olarak 111,075 önemli seviyeler olarak görülmektedir. 106.800 seviyesi aşağıdaki grafiktede görüldüğü üzere daha önce direnç olarak çalıştığı için önemli bir seviyedir. Günlük grafikte kısa vadeli hareketli ortalamala eğilimlerinin yukarı yönlü olduğu görülüyor. Aşırı alım satım osilatörlerinden RSI kendi ortalaması ve aşırı alım seviyesini aşağı kırarak sat sinyali üretmektedir.  Pozitif bölgede, triggeri üzerinde bulunan MACD’nin yükseliş ivmesinde yavaşlama olduğu ve triggerine doğru gerileme kaydettiği görülüyor.  

Önümüzdeki hafta içinde düşüşlerde 106,800 ve 105,900 destek olarak takip edilebilecek seviyeler olarak görünürken yukarı yönlü hareketlerde direnç olarak  109,025 ve 111,025 seviyeleri izlenebilir. 106.800 üzerinde kalındıkça piyasanın yeni bir sıkışma alanı oluşturması ihtimal dahilinde. Bu sıkışma alanı içerisinde birikimmi yapılacak dağıtımmı bunu takip etmekte fayda var.

Her nekadar kuvvetli trendlerde negatif uyuşmazlıklar sadece bir düzeltme hareketi ortaya çıkarsa da 1 saniye sonrasını bile tahmin edemediğimiz için destek ve direnç kırılımlarını bir teyid olarak kabul ederek uyuşmazlık yönünde değerlendirerek zihin ve bilgi kirliliğinden kurtulmak mümkün.

                                                       Ali Erkan TANACIOĞLU
--------------------------------------------------------------------------------------------

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.
Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. 
Burada yer alan değerlendirmeler, yorum ve  kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. 
Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Yayınlanan çalışmalar teknik analiz ve temel analiz kriterlerine göre subjektif yorumlar içerir.

  
800 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KİTAP-MAKALE
ALGORİTMA
Haftalık Takvim
TWEET