Endeks Vadeli Vıop
Şubat vadeli endeks kontratı gün içinde 106.225 ve 107.250 arasında dalgalanarak günü 106.850 seviyesinden kapattı. Volatil yukarı yönlü hareketlerin görüldüğü endeks kontratında 161.119 adet işlem oldu. Açık pozisyon sayısı 6.552 azalarak 418.324 olarak gerçekleşti.

Teknik olarak kısa vadede en kuvvetli destek 105.900 ve en kuvvetli direnç 108.075 seviyelerinde bulunmaktadır. Günlük grafikte 5 periyotluk üssel hareketli ortalaması üzerinde hareket eden kontratta, aşağı yönlü hareketlerde 105.900 ve 104.550 seviyeleri destek olarak önem arz etmektedir. Yukarı yönlü hareketlerde ise direnç olarak 108.075 ve 109.025 seviyeleri izlenebilir. Saatlik grafikte RSI aşırı alım bölgesinde kendi ortalaması etrafında dalgalanarak yatay hareket etmektedir. Sıfır seviyesi üzerinde pozitif bölgede bulunan MACD triggeri altında aşağı yönlü hareketini sürdürmektedir. Yukarı yönlü olan kısa vadeli hareketli ortalamaların yükseliş ivmesini korudukları   görülmektedir. 

Aşağıdaki günlük grafikte endeks vadeli dikkat edilecek olursa zirve seviyelerde geziyor. Saatlik grafikte teknik indikatörler, özellikle osilatör tipi göstergeler negatif uyuşmazlıklar göstermekte. Fakat hareketli ortalama eğilimlerindende görüleceği üzere ana trend yönü yukarı olduğu için uyuşmazlıkların etkisi destek seviyelerine kadar gerilemeden öteye geçemiyor. Dar bantta görülen düşüşler ve yükselişlerin yanında yukarı olan ana eğilim kararsız bir piyasa algısına neden olmakta. Son dönemde görülen düşüş ve yükselişlerde gerçekleşen işlemlerin birikimmi dağıtımmı olduğunu ilerleyen dönemlerde görebileceğiz.  Akıl karıştırmamak için şunu belirtmekte fayda var. (Trend soyut bir kavram günlük grafikte zaten trend içerisindeyiz. 60 dk lık grafiklerde ise yatay piyasada. Trendlerin mikro trendlerden oluştuğu ve kaldıraçlı piyasada mikro trendlerin ne kadar işe yaradığı tartışmasız bir gerçek. Bu noktada asıl önemli olan sizin risk iştahınız....)Açık pozisyon sayısı ve açık pozisyon değişimlerine dikkat etmekte fayda var.


                                                          Ali Erkan TANACIOĞLU

--------------------------------------------------------------------------------------------

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.
Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. 
Burada yer alan değerlendirmeler, yorum ve  kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. 
Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Yayınlanan çalışmalar teknik analiz ve temel analiz kriterlerine göre subjektif yorumlar içerir.
  
1166 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KİTAP-MAKALE
Haftalık Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.835128.9507
Euro31.421631.5476
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam96
Toplam Ziyaret723506