Üyelik Girişi
VIOP TRADE
MAKALELER
ETİKET BULUTU
BIST, X30YVADE, Borsa,viop, hisse,parite, dolar, kur, temel analiz, teknik analiz, davranışsal finans, usdyvade, Hisse Senedi, Forex, Algoritmik Trading, altın, neden teknik analiz, borsa yorumu, endeks vadeli, parite, trading stratejileri eğitimi, matriks formül dili, ideal formül dili, algo trade, trade ve trader, trading stratejileri, stop loss, izsüren stop, özvarlık karlılığı, pddd, fk, teknik analiz eğitimi, temel analiz eğitimi, trading stratejileri eğitimi, yüksek frekanslı işlemler, algo robotlar, robot işlemler, indikatörler nasıl yorumlanır, hareketli ortalamalar, macd, cci, stochastic, rsi, bollinger bantları, keltner kanalı, trend kırılımları, işlem hacmi, atr,trading disiplini, system trading, portföy erimesi, risk kazanç oranı

PİYASA DEĞERLENDİRMESİ
Gündemimizi etkileyen konular Fed faiz artışı beklentileri, ABD Başkanlık seçimleri, Jeopolitik riskler, başta İtalya Bankaları olmak üzere Avrupa Bankacılık sektörüne dair endişeler, Çin tarafında karışık görünüm,  Japonya’da mevcut olan kronik deflasyon, Petrol fiyatlarında görülen düşüş, ABD ekonomisinden gelen haberler olarak özetlenebilir.

Fed, 2 Kasımda para politikası toplantısında politika faizinde değişiklik yapmadı. Beklentide genelde bu yöndeydi. Yapılan açıklamada faiz oranlarında artış için gerekli zeminin güçlenmeye devam ettiği değerlendirmesinde bulunuldu. Bunun yanında önceki karar metninde yer alan enflasyonun kısa vadede düşük seviyede seyredeceğine yönelik ifadenin son yayımlanan metinde yer almaması piyasalarda Fed’in faiz artırımına daha da yaklaştığı şeklinde yorumlandı. Fed tutanakları sonrası Aralık ay için Fed faiz artışı beklentilerinin %80’lerin üzerine çıktığı görülüyor. FED’in faiz artırımı konusunda elinin güçlenmesi gelişmekte olan ülkelere fon akımının zayıflamasını beraberinde getireceğinden piyasalarda alınması düşünülen pozisyonları dikkatlice gözden geçirmekte fayda var.

8 Kasım’da sonlanacak olan ABD Başkanlık seçimlerine dair gelişmeler piyasa gündeminde takip edilen konulardan biri olmaya devam ediyor.  Piyasalar seçimi Clinton’ın kazanmasına pozitif bakarken, yapılan anketlerde Trump’ın seçim öncesi atağa geçmesi piyasalar tarafından negatif algılanarak risk iştahını azaltmaktadır. Bunun yanında şu senaryoda unutulmamalı, Clinton’ın seçimi kazanması piyasalarda ilk etapta pozitif fiyatlansa bile ABD’den gelebilecek güçlü verilerle FED’in faiz artışı beklentilerinin kuvvetlenmesi ile piyasalarda yeniden bir satış baskısı yaşanabilir.
 
Japonya Merkez Bankası (BOJ) Kasım toplantısında beklendiği gibi yeni bir adım atmamıştır. 1 Kasımda sona eren toplantısında para politikasında herhangi bir değişikliğe gitmedi. %2 olan enflasyon hedefine ulaşmak için öngördüğü tarihi öteledi.
 
Petrol fiyatları geçtiğimiz haftaya düşüşle başladı. OPEC görüşmelerinde uzlaşma kararı alınamaması ve devamında stoklarda artış olduğu yönünde verilerin gelmesi ile petrolde sert düşüşlerin olduğunu gördük. Piyasalar 30 Kasımda yapılacak toplantıya odaklanmış durumda. OPEC’in üretimi azaltma konusunda fikir birliğine varmamış olması petrol fiyatları üzerinde baskıyı yaratıyor. Piyasadaki raporlara baktığımızda Goldman Sachs, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) toplam üretimini sınırlayamaması durumunda petrol fiyatlarının 40 dolara kadar düşebileceği uyarısında bulunduğunu görüyoruz. OPEC ülkelerinin Ekim ayında üretimlerinin arttığına dikkat çekilen raporda, "Düşük petrol fiyatlarının oluşturduğu korku OPEC'in 30 Kasımda anlaşmaya varmasına yol açabilecek olsa da anlaşmanın başarılı olma olasılığını hala düşük görüyoruz." ifadesi kullanıldı.
 
Suriye ve Musul tarafında oluşan gerginliklerin piyasayı negatif etkilediği görülüyor. Yapılan askeri operasyonlar yakından takip edilmektedir. Oluşan gerginlik satıcılı seyreden piyasaları desteklemektedir.
 
Başkanlık sistemine ilişkin tartışmalar, terör olayları ve sınır ötesinde devam etmekte olan operasyonlara ilişkin gelişmeler de ekonomik gelişmelerin önüne geçerek piyasada görülen kırılımı desteklemektedir.

Cuma günü tarım dışı istihdam verisi açıklandı. Veri 175 binlik piyasa beklentilerinin altında 161 bin olarak geldi. Tarım dışı istihdam daha önce açıklanan sürpriz Mayıs ayı verisinden sonra en düşük seviyesinde açıklandı.  Eylül ayına ait verinin ise 191 bin ile yukarı yönlü revize edildiğini gördük. Ortalama saatlik kazançlar ise beklentiden iyi %0.4 geldi. Gelen veriler sonrasında değerli metalde ters yönlü hareketlenmeler yaşandı. Aralık ayında faiz artışı olasılığı hala masada görünmektedir. Fakat piyasalar gündemde olan 8 Kasım ABD başkanlık seçimine odaklanmış durumdalar. Seçimlerde Trump’un öne çıkması Altında yukarı yönlü hareketlere neden olabilir.

Tarım dışı istihdam verisinin açıklanmasıyla ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yükseliş görüldü. Son açıklanan FOMC tutanaklarında gelecek olan verilere dikkat edilmesi gerektiği vurgulanmıştı. Son anketlere göre Fed’e ilişkin Aralık ayı beklentileri yüzde 78’den yüzde 80’e yükseldi.

Uluslararası Kredi ve Derecelendirme Kuruluşu S&P, Türkiye’nin kredi notunu BB ile sabit tutarken görünümü negatiften durağana yukarı yönlü revize etti. S&P Türkiye’nin 2016-2107 büyüme tahminlerini de %0.2 düşürdü. 
 
                                                        Ali Erkan TANACIOĞLU
--------------------------------------------------------------------------------------------

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.
Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. 
Burada yer alan değerlendirmeler, yorum ve  kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. 
Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Yayınlanan çalışmalar teknik analiz ve temel analiz kriterlerine göre subjektif yorumlar içerir.
  
1401 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KİTAP-MAKALE
ALGORİTMA
Haftalık Takvim
TWEET