BIST-100
BIST-100 endeksinde sıkışık seyir devam ediyor. Aşağıdaki günlük grafikte kısa vadede 76.200 seviyesinin kuvvetli destek olduğunu görüyoruz. Son 8 güne baktığımızda bu seviyeden gelen yükselişler hemen satışlarla karşılanıyor. Dar bir marjda gerçekleşen yükseliş sonrasında ise düşüşlerin alımla karşılandığı görülüyor. Esasen bu durum kısa vadede sıkışma alanı oluşmasına neden olarak yatırımcıları sabırsızlık sarmalına itmektedir. 


Moodys ve S&P  den gelen olumsuz açıklamalar sonrasında kurda görülen yükselişler, Fed'in Eylül toplantısında Aralık ayı için şahin görünümlü açıklamalar yapması piyasayı strese sokmaya yetmektedir. Kurda son 8 günde görülen 2,9300 seviyelerinden başlayan sert yükselişi ABD tarafından gelebilecek olumlu haberler devam ettirebilir. TL'de görülen değer kayıpları borsa üzerinde olumsuz etkiler bırakmaya devam edebilir. Bugün ABD tarafında 166 k beklenti ile ADP Tarım dışı istihdam değişikliği açıklanacak. Geçen ay veri 177k olarak açıklanmıştı. Cuma günü ise tarım dışı istihdam, işsizlik oranı, saatlik kazançlar gündemimizi yormaya devam edeceğe benzer. 

Hareketli ortalama eğilimleri yatay bir seyir izliyor. İşlem hacminde artışlar görülsede net olarak bir tarafa kırılmaya yetmediği görülüyor. Temel verileri sağlıklı olan ve uzun vade için düşünülen, daha önceden alım yapılmış hisselerde destek seviyelerine kadar gerçekleşen düşüşler alım için fırsat oluşturur çünkü FK olarak baktığımızda GOP'lara göre borsamızın ucuz olduğu görülüyor. 


Saatlik grafikte destek seviyelerinden gelen alımlarda işlem hacminde görülen artışlar ve destek bölgelerinde oluşan pozitif uyuşmazlıklar trade için fırsatlar oluşabileceğini göstermektedir. Risk iştahına bağlı olarak stop seviyelerine riayet edilmesi bu trade lerde sağlıklı olacaktır. 


                                                     Ali Erkan TANACIOĞLU

--------------------------------------------------------------------------------------------

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.
Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. 
Burada yer alan değerlendirmeler, yorum ve  kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. 
Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Yayınlanan çalışmalar teknik analiz ve temel analiz kriterlerine göre subjektif yorumlar içerir.
  
1226 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KİTAP-MAKALE
Haftalık Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam72
Toplam Ziyaret756360