Üyelik Girişi
VIOP TRADE
MAKALELER
ETİKET BULUTU
BIST, X30YVADE, Borsa,viop, hisse,parite, dolar, kur, temel analiz, teknik analiz, davranışsal finans, usdyvade, Hisse Senedi, Forex, Algoritmik Trading, altın, neden teknik analiz, borsa yorumu, endeks vadeli, parite, trading stratejileri eğitimi, matriks formül dili, ideal formül dili, algo trade, trade ve trader, trading stratejileri, stop loss, izsüren stop, özvarlık karlılığı, pddd, fk, teknik analiz eğitimi, temel analiz eğitimi, trading stratejileri eğitimi, yüksek frekanslı işlemler, algo robotlar, robot işlemler, indikatörler nasıl yorumlanır, hareketli ortalamalar, macd, cci, stochastic, rsi, bollinger bantları, keltner kanalı, trend kırılımları, işlem hacmi, atr,trading disiplini, system trading, portföy erimesi, risk kazanç oranı
BIST-100
Bu hafta içerisinde piyasalarda risk iştahını artıran gelişmeler oldu. 

1-Japonya Merkez Bankası mevduat faiz oranını -%0.10 oranında sabit bıraktı. Enflasyonun %2 üzerine çıkana kadar parasal genişlemeye devam edeceğini belirtti.

2-Dün uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle Türkiye’de yaşanan karışıklığın büyük ölçüde etkisini kaybettiğini açıklamasıyla yurt içi piyasalarda pozitif görünüm etkili oldu.
  
3-Fed dün akşam  politika faiz oranını %0,25-%0,50 bandında sabit bıraktı. Yellen konuşmasında bu yıl bir gelecek yıl iki faiz artırımı bekeldiğini ifade ederek Aralık ayında faiz artırımına açık kapı bıraktı. Toplantı sonrasında piyasalarda faiz artırımı ihtimali Kasım ayı için %36, Aralık ayı için ise %60 düzeyinde bulunuyor. Açıklamalar sonrası dolar uluslar arası piyasalarda değer kaybetti. 

4- Bugün saat 14:00'da TCMB faiz oranı kararına göre;
Gecelik faiz oranları:
Marjinal fonlama oranı yüzde 8,50’den yüzde 8,25’e indirildi.
Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 düzeyinde sabit tutuldu.
Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7,5 düzeyinde sabit tutuldu.

Geç Likidite Penceresi faiz oranları:
Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutulurken, yapılan borç verme faiz oranı yüzde 10,00’dan yüzde 9.75’e indirilmiştir. Açıklama sonrasında kararın endekse sınırlı pozitif yansıdığı görüldü. 

Risk iştahını artıran bu nedenler sonrasında endekste önemli seviyelere bakalım.


Endeks bugün gap li bir açılış yaparak yükselişine devam ediyor. Grafikte açık mavi renk ile görülen alçalan trend çizgisinin yukarı kırıldığını görüyoruz. Çizgi üzerinde kağpanış yapacakmı ancak akşam belli olur. Kısa vadede 79.400 seviyesi üzerinde kalması yarın için olumlu bir teknik görünüm sergiler. Direnç olarak önümüzde 79.950 - 81.000 seviyeleri önemli görülüyor. Destek olarak ise 78.880 - 78.300 - 77.600 seviyeleri kısa vadede önemli seviyeler.

                                                                    Ali Erkan TANACIOĞLU
--------------------------------------------------------------------------------------------

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.
Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. 
Burada yer alan değerlendirmeler, yorum ve  kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. 
Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Yayınlanan çalışmalar teknik analiz ve temel analiz kriterlerine göre subjektif yorumlar içerir.
  
746 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KİTAP-MAKALE
ALGORİTMA
Haftalık Takvim
TWEET