Üyelik Girişi
VIOP TRADE
MAKALELER
ETİKET BULUTU
BIST, X30YVADE, Borsa,viop, hisse,parite, dolar, kur, temel analiz, teknik analiz, davranışsal finans, usdyvade, Hisse Senedi, Forex, Algoritmik Trading, altın, neden teknik analiz, borsa yorumu, endeks vadeli, parite, trading stratejileri eğitimi, matriks formül dili, ideal formül dili, algo trade, trade ve trader, trading stratejileri, stop loss, izsüren stop, özvarlık karlılığı, pddd, fk, teknik analiz eğitimi, temel analiz eğitimi, trading stratejileri eğitimi, yüksek frekanslı işlemler, algo robotlar, robot işlemler, indikatörler nasıl yorumlanır, hareketli ortalamalar, macd, cci, stochastic, rsi, bollinger bantları, keltner kanalı, trend kırılımları, işlem hacmi, atr,trading disiplini, system trading, portföy erimesi, risk kazanç oranı
ENDEKS VADELİ

Ağustos vadeli endeks kontratı hafta içinde 95,175  ve 97,450 arasında dalgalanarak haftayı geçtiğimiz haftanın 125 puan üzerinde 96,775 seviyesinden kapattı. Endeks kontratında 673.427 işlem oldu. Açık pozisyon sayısı 21.209 artarak 264.365 olarak gerçekleşti.

Hafta içinde volatil hareketlerin görüldüğü endeks kontratında destek olarak 95,000 ve direnç olarak 97,850 önemli seviyeler olarak görülmektedir. Günlük grafikte kısa vadeli hareketli ortalamaların eğilimleri yukarı yönlü olup aşırı alım satım osilatörlerinden RSI kendi ortalaması üzerinde yukarı yönlü hareket etmektedir. Orta vadeli trend göstergelerinden MACD pozitif bölgede triggeri üzerinde yukarı yönlü seyrine devam etmektedir. Önümüzdeki hafta short ve long trade stratejisi olarak short pozisyon için 95,000 desteğinin aşağı kırılması ile destek olarak 93,550 ve devamında 92,425 seviyeleri takip edilebilir. Long pozisyon için 97,850 seviyesinin yukarı kırılması durumunda ise direnç olarak 99,900 ve devamında 101,875  seviyeleri izlenebilir. 

Aşağıdaki 5 dk lık grafikte Ağustos ayı başından itibaren endeks vadelide görülen fiyat hareketleri ve uygulanmış olan bir algoritmanın girdiği pozisyonlar gösteriliyor.Özellikle 10 Ağustos sonrasında oluşan yatay piyasada görülen hareketler dar bir bant içerisinde gerçekleştiği için manuel işlemlerde sık al-satlara neden olmaktadır. Otomatik emir gönderen algoritmalarda ise her fiyat hareketine katılmak için düşük periyotlu göstergelerin kullanılması çoğu zaman hatalı sinyallere neden olmaktadır. Ana trend yönünde gelen sinyallere katılmanın, yatay bant hareketleri dışına çıkılmadan işlem yapılmamasının daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

                                                                                 Ali Erkan TANACIOĞLU
--------------------------------------------------------------------------------------------

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.
Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. 
Burada yer alan değerlendirmeler, yorum ve  kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. 
Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Yayınlanan çalışmalar teknik analiz ve temel analiz kriterlerine göre subjektif yorumlar içerir.


  
795 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KİTAP-MAKALE
ALGORİTMA
Haftalık Takvim
TWEET