Üyelik Girişi
VIOP TRADE
MAKALELER
ETİKET BULUTU
BIST, X30YVADE, Borsa,viop, hisse,parite, dolar, kur, temel analiz, teknik analiz, davranışsal finans, usdyvade, Hisse Senedi, Forex, Algoritmik Trading, altın, neden teknik analiz, borsa yorumu, endeks vadeli, parite, trading stratejileri eğitimi, matriks formül dili, ideal formül dili, algo trade, trade ve trader, trading stratejileri, stop loss, izsüren stop, özvarlık karlılığı, pddd, fk, teknik analiz eğitimi, temel analiz eğitimi, trading stratejileri eğitimi, yüksek frekanslı işlemler, algo robotlar, robot işlemler, indikatörler nasıl yorumlanır, hareketli ortalamalar, macd, cci, stochastic, rsi, bollinger bantları, keltner kanalı, trend kırılımları, işlem hacmi, atr,trading disiplini, system trading, portföy erimesi, risk kazanç oranı
BIST-100


Geçtiğimiz hafta BIST-100 endeksi 76.980 ile 79.366 arasında dalgalanarak haftayı 78.228 seviyesinden kapattı. Salı günü en yüksek 78.824 seviyesi görüldükten sonra endeksin bir miktar daha yükseldiği ve bu yükselişten sonra günlük grafikte işlem hacminin azaldığı görülüyor. 

Aşağıdaki saatlik grafikte yükselen kanal içerisinde haraket eden endeksin üst kanaldan uzaklaştığı ve oluşan son tepenin bir önceki tepeyi geçtiği halde işlem hacmi bir önceki tepeye göre değerlendirildiğinde giderek azalış göstermiş. işlem hacminin yükselişlerde artış göstermesi düşüşlerde ise azalması mevcut trendin devam edebileceği konusunda fikir veriyor olsa da endeksin  alt kanal desteği olan 76.843 seviyesini test edip buradan tekrar yükselmeden 70.426 seviyesinden başlayan kısa vadeli trendin devam edeceği varsayımında bulunmak zor.

Teknik indikatörlerde ve fiyat grafiğinde gösterilen mavi trend çizgilerine bakıldığında ise negatif uyuşmazlıkların oluştuğu görülüyor. Uyuşmazlıklar sonrasında endeks 78.228 seviyesine gadar düşüş göstermiş fakat kuvvetli destek 76.848 seviyesinde bulunuyor. 76.848 seviyesine kadar bir düşüş teknik olarak beklenebilir. Fakat arada bulunan 77.532 desteğide göz önünde bulundurulmalıdır. Düşüş olması durumunda bu destek seviyesinden bir tepki beklenebilir. Eğer 77.532 desteği aşağı kırılırsa düşüşte ivme görülerek 76.848 desteği test edilebilir. 76.848 deteği saatlik grafikte görülen yükselen kanalın alt kanal desteği olması noktasında da önem arz ediyor.Eğer 78.000 seviyesi üzerinde tutunan bir endeks görürsek 79.200 direncinin yukarı kırılması durumunda 81.000 seviyeleri test edilebilir.

                                                  Ali Erkan TANACIOĞLU
--------------------------------------------------------------------------------------------

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.
Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. 
Burada yer alan değerlendirmeler, yorum ve  kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. 
Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Yayınlanan çalışmalar teknik analiz ve temel analiz kriterlerine göre subjektif yorumlar içerir.


  
650 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KİTAP-MAKALE
ALGORİTMA
Haftalık Takvim
TWEET