Üyelik Girişi
VIOP TRADE
MAKALELER
ETİKET BULUTU
BIST, X30YVADE, Borsa,viop, hisse,parite, dolar, kur, temel analiz, teknik analiz, davranışsal finans, usdyvade, Hisse Senedi, Forex, Algoritmik Trading, altın, neden teknik analiz, borsa yorumu, endeks vadeli, parite, trading stratejileri eğitimi, matriks formül dili, ideal formül dili, algo trade, trade ve trader, trading stratejileri, stop loss, izsüren stop, özvarlık karlılığı, pddd, fk, teknik analiz eğitimi, temel analiz eğitimi, trading stratejileri eğitimi, yüksek frekanslı işlemler, algo robotlar, robot işlemler, indikatörler nasıl yorumlanır, hareketli ortalamalar, macd, cci, stochastic, rsi, bollinger bantları, keltner kanalı, trend kırılımları, işlem hacmi, atr,trading disiplini, system trading, portföy erimesi, risk kazanç oranı
BREXIT SONRASI?

Brexit ardından piyasada oluşanrisk algısının değiştiği görülüyor. İngiltere, İskoçya Galler, Kuzey İrlanda da gerçekleştirilen referandumdan Avrupa Birliğinden çıkılması yönünde  bir karar çıkmıştı. Adına küresel para yada büyük yatırımcı ne dersek diyelim güvenli liman arayışında. Çünkü para güven ortamında büyür. Bu bağlamda Referandum sonrasında küresel piyasalarda satışların geldiğini gördük. Fakat belirsizliklerin bir ölçüde ortadan kalkmasıyla beraber düşüşler uzun sürmedi ve toparlanma ile kayıplar bir miktar telafi edildi. 
AB'den ayrılma kararı sonrasında özellikle İskoçya tarafında yeni bir referandum gündeme geldi. (İskoçya AB'de kalma taraftarıydı) Bugelişmeler ile küresel piyasaların ilerleyen haftalarda Avrupaya odakalnacağını düşünüyorum. Yapılan açıklamalar piyasalardaki volatiliteyi artıracaktır.BIST-100 referandum sonrasında düşüşle açılmıştı. Yukarıdaki grafiklerdede görüldüğü üzere özellikle Avrupa tarafına paralel hareket ederek toparlanma olduğunu gördük. Referandum sonrasında İsrail ve Rusya tarafında görülen olumlu gelişmelerin de yükseliş üzerinde etkisi var. Piyasalara dair oluşan ihtiyatlı iyimserlik bir ölçüde fiyatlarada yansıdı. Referandum öncesinde 77.989 seviyesinden kapanan endeks referandumun ertesi sabahı 74.023 seviyesinden açılmıştı. Bu seviyede artık en azından kısa vadede belirsizliğin kalkmasıyla alımların geldiğini ve endeksin son durum itibariyle 78.387 seviyesine kadar yükseldiğini gördük. Bu seviye daha önce destek direnç rol değişimlerini gösterdiği için önemli bir psikolojik seviyeye işaret ediyor. Yukarı kırılması durumunda direnç olarak 78.950-79.400-79.575 ve devamında 79.900 seviyeleri direnç olarak izlenebilir. Düşüşlerde ise 77.950-77.000 ve 76.200 seviyelerinin destek olarak önemli oldukları görülüyor.

                                                   Ali Erkan TANACIOĞLU
--------------------------------------------------------------------------------------------

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.
Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. 
Burada yer alan değerlendirmeler, yorum ve  kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. 
Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Yayınlanan çalışmalar teknik analiz ve temel analiz kriterlerine göre subjektif yorumlar içerir.
  
679 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KİTAP-MAKALE
ALGORİTMA
Haftalık Takvim
TWEET