Üyelik Girişi
VIOP TRADE
MAKALELER
ETİKET BULUTU
BIST, X30YVADE, Borsa,viop, hisse,parite, dolar, kur, temel analiz, teknik analiz, davranışsal finans, usdyvade, Hisse Senedi, Forex, Algoritmik Trading, altın, neden teknik analiz, borsa yorumu, endeks vadeli, parite, trading stratejileri eğitimi, matriks formül dili, ideal formül dili, algo trade, trade ve trader, trading stratejileri, stop loss, izsüren stop, özvarlık karlılığı, pddd, fk, teknik analiz eğitimi, temel analiz eğitimi, trading stratejileri eğitimi, yüksek frekanslı işlemler, algo robotlar, robot işlemler, indikatörler nasıl yorumlanır, hareketli ortalamalar, macd, cci, stochastic, rsi, bollinger bantları, keltner kanalı, trend kırılımları, işlem hacmi, atr,trading disiplini, system trading, portföy erimesi, risk kazanç oranı
BIST-100 HAFTALIK BAKIŞ
Geçtiğimiz hafta volatil hareketlerin görüldüğü endekste, perşembe günü gelen satışlarla 68,230 seviyesine kadar düşüş gerçekleşmişti. Cuma günü gelen alımlarla endeks 70,243 seviyesinden kapandı. İşlem hacmine ve fiyat hareketlerine baktığımızda işlem hacminin yeterli olmadığı görülüyor. Özellikle kısa vadeli trade için düşünecek olursak teknik indikatörlerde görülen pozitif uyuşmazlıklar yukarı yönlü hareket beklentisini artırsada 70,800 direnci artış gösteren işlem hacmi ile yukarı kırılmadan mevcut durum itibariyle pozisyon almak riskli görünüyor. Esasen fiyat hareketlerine bakıldığında özellikle 6 haftadır 68,230 ve 74,950 bandında gerçekleşen dalgalanma orta ve uzun vade için temeli kuvvetli şirketlerde alım fırsatı olarak değerlendirilebilecek fiyat aralığı. Bu noktada yatırımcının vadesi öne çıkıyor. Söz konusu bant aralığında yaklaşık olarak %10'luk bir dalgalanma marjı ve küresel piyasalarda görülen dalgalanmalar dikkate alınacak olursa trade ve uzun vadeli alımların büyük risk içerdiği görülüyor. 

BIST-100Hafta içinde BIST-30 şirketlerinde son durum;
PETKM-TOASO-YKBNK-FROTO-SISE hisseleri getirileri ile öne çıktığı görülüyor. Hisselerin grafiklerine bakalım.

PETKMYükselen trendini devam ettiren hissede hareketli ortalamaların eğiliminin yukarı yönlü olduğu görülüyor. Negatif uyuşmazlıklara dikkat etmekte fayda var. 5,02 ve 4,76 seviyeleri destek olarak öne çıkarken direnç olarak 5,17 seviyesi önemini koruyor.

Grafik üzerindeki algoritma sadece pivot seviyeler ile hissenin göreceli gücü dikkate alınarak oluşturulmuş olup, herhangi bir al-sat tavsiyesi içermez. 

YKBNK
Son dönemde grafiğe hakim olan 3,54 seviyesinin önemli bir direnç olduğu ve geçtiğimiz hafta yukarı yönde kırılmak için tekrar 2 defa test edildiği görülüyor. Henüz direnç üzerinde bir kapanış gerçekleşmemiş. Perşembe günü gelen satış sonrasında 3,33 seviyesine kadar gerileyen fiyatı piyasanın kabul etmediğini ve gelen alımlarla o gün kapanışın 3,45 seviyesinden gerçekleştiğini görüyoruz. Cuma günü ise boşluklu açılış sonrasında direnç seviyesinin tekrar test edilmiş olması mevcut hareketin devamının gelebileceği beklentisini artırıyor. Direnç olarak 3,65-3,74-3,87 destek olarak ise 3,44-3,36-3,27 seviyeleri önemini koruyor.

Grafik üzerindeki algoritma sadece pivot seviyeler ile hissenin göreceli gücü dikkate alınarak oluşturulmuş olup, herhangi bir al-sat tavsiyesi içermez. 

TOASOpozitif uyuşmazlıklar sonrasında işlem hacminde görülen artışla beraber hissede yukarı yönlü hareket görüldü. Kasım 2015 tarihinden bu yana devam eden yatay bant hareketinin yukarı kırılıp kırılmayacağı önemli. Bu noktada grafikte görülen 20,70 direnci önemli. Destek oalrak 19,86-19,40 ve 18,90 seviyeleri önemini koruyor.

Grafik üzerindeki algoritma sadece pivot seviyeler ile hissenin göreceli gücü dikkate alınarak oluşturulmuş olup, herhangi bir al-sat tavsiyesi içermez. 

FROTOFiyatın cuma günü, son dönemde oluşan sıkışma alanının direncine kadar yükseliş kaydettiği görülüyor. Henüz işlem hacmi sıkışma alanının bir tarafa kırılması için yeterli görünmüyor. Fakat özellikle sıkışma alanı içerisinde pozitif uyuşmazlıkların başladığını, fiyatın direnç seviyesini test ettiğini, hareketli ortalamaların düşüş sonrasında yatay hareket etmeye başladığı görülüyor. Direnç olarak 31,20-32,08 ve 32,96 destek olarak kısa vade için 30,40 ve 29,48 seviyeleri önemli.

Grafik üzerindeki algoritma sadece pivot seviyeler ile hissenin göreceli gücü dikkate alınarak oluşturulmuş olup, herhangi bir al-sat tavsiyesi içermez. 

SISECuma günü gelen alımlarla yükselen fiyatın, son dönemde görülen yatay dirence kadar yükseliş kaydettiği görülüyor. Günlük grafikte işlem hacminin bu hissedede yetersiz olduğunu görüyoruz. İşlem hacmi ile desteklenmeyen fiyat hareketleri genelde düşüş sonrasında bir tepki olarak kalıyor. Önümüzdeki hafta fiyatın yatay direncini kırması ve işlem hacminin artış göstermesi durumunda yukarı yönlü fiyat hareketlerinin devamı gelebilir. Direnç olarak 2,99-3,06 ve 3,22 destek olarak 2,88-2,80 ve 2,64 seviyelerinin önemli olduğu görülmektedir.

Grafik üzerindeki algoritma sadece pivot seviyeler ile hissenin göreceli gücü dikkate alınarak oluşturulmuş olup, herhangi bir al-sat tavsiyesi içermez. 

Bu hisseler ile ilgili yukarıda yapılan yorumlar herhangi bir al-sat-tut tavsiyesi içermemektedir. Endekste ve son haftada görülen fiyat hareketlerinin yorumlanmasını içermektedir.Sadece ne olup bittiği konusunda açıklama yapılmıştır. Israrla bunu dile getirmemizdeki neden ise, yeterli temel ve teknik analiz bilgisine sahip olmayanların mevcut yorumlarla hareket ederek zarar görebilme ihtimalidir. Yapılan yorumların çalıştığım kurumla herhangi bir alakası olmayıp sadece kişisel görüşlerimi içerir.

                                                                    Ali Erkan TANACIOĞLU


--------------------------------------------------------------------------------------------


“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. 

Burada yer alan değerlendirmeler, yorum ve  kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. 

Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”  
1116 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KİTAP-MAKALE
ALGORİTMA
Haftalık Takvim
TWEET