Üyelik Girişi
VIOP TRADE
MAKALELER
ETİKET BULUTU
BIST, X30YVADE, Borsa,viop, hisse,parite, dolar, kur, temel analiz, teknik analiz, davranışsal finans, usdyvade, Hisse Senedi, Forex, Algoritmik Trading, altın, neden teknik analiz, borsa yorumu, endeks vadeli, parite, trading stratejileri eğitimi, matriks formül dili, ideal formül dili, algo trade, trade ve trader, trading stratejileri, stop loss, izsüren stop, özvarlık karlılığı, pddd, fk, teknik analiz eğitimi, temel analiz eğitimi, trading stratejileri eğitimi, yüksek frekanslı işlemler, algo robotlar, robot işlemler, indikatörler nasıl yorumlanır, hareketli ortalamalar, macd, cci, stochastic, rsi, bollinger bantları, keltner kanalı, trend kırılımları, işlem hacmi, atr,trading disiplini, system trading, portföy erimesi, risk kazanç oranı
ANALİSTİN JAGUAR HİSSELERİ İLE İMTİHANI
Telefon çalmaktadır…..

Lü lü lü lü …..lü lü lü lü…. lü lü lü lü….. lü lü lü lü…e lü lü lü lü

Çok kazandıran yatırım, buyrun ben her şeyi bilen,  hangi hisseyi almanız gerektiğini, hangi vadede yatırım yapacağınızı, ne kadar kazanacağınızı söyleyecek uzman analist. (2 yaşından bu yana bu sektörde olduğum için her şeyi bilirim)

Nasıl yardımcı olabilirim?

-Ben Vural Sabırsız…şey, ben hisse alacaktım.

-Hangi hisseyi almayı düşünüyordunuz?

-Bizim berber geçen söylemişti KETRO hisseleri iyi çıkacakmış. Almadım. Çıktı. Geçen yine tıraş olurken bu seferde JAGUAR hisseleri iyiymiş onu dedi. Ondan alacam. Nasıl çıkar mı? Kazandır mı?



-Beyefendi ilk önce bir temel verilerine bakalım. Bahsettiğiniz şirketin son bilanço döneminde favök marjında düşüş vardı.

-Çok çıkacakmış bu hisse çoook. Sizde alın. Endeks ne olur, düzelir mi? Bide gerçekten KETRO’dan çok kazandılar mı?

-Önce JAGUAR hisselerinin son bilançosunda temel verilerini değerlendirelim. Endeksle ilgili sorunuzu sonrasında yanıtlayalım beyefendi. JAGUAR’ın son yıllarda satış gelirleri dalgalı bir seyir izliyor.  Satış  gelirlerinde 2014 yılının ikinci çeyreğinden itibaren düşüş görüyorum. 2014 yılında 4.132 milyar TL ciro kaydeden şirketin satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine (2013: 4.158 milyar TL) göre hafif gerileyerek kurum olarak beklentilerimize paralel geldi. (beklenti: 4.2 milyar TL). Satış gelirlerinin %70’i yurtiçi satışlar, %29.5’i yurtdışı satışlar ve %0.05’i diğer satışlardan gerçekleşmiş. Yurtiçi satışları bir önceki yıla göre %13 artış gösterirken, yurtdışı satışları %20 oranında daralmıştır. Küresel ölçekte yaşanan talep daralması ve şirketin pençe üretim fabrikasının kapasite artırımı yatırımı nedeniyle geçici süre durdurulması satış gelirlerini olumsuz etkilemiştir. Satılan ticari mal maliyetindeki ve stok değer düşüklüğü karşılığındaki artış nedeniyle satılan malın maliyetinin net satışlara oranı %94’ten %97’e yükselmiş, buna paralel olarak brüt kar marjı %6’dan %2.3’e gerilemiştir. Brüt kârdaki düşüşe, faaliyet giderlerindeki artışın eklenmesiyle FAVÖK marjı %3.6’dan %0.7’ye gerilemiş ve şirket 29 milyon TL FAVÖK kaydetmiştir. (2013: 151.6 milyon TL). 2014 yılında 60.5 milyon TL faaliyet zararı kaydeden şirket, ertelenmiş vergi gelirlerinin katkısıyla (70.4 milyon TL) dönemi 6.4milyon TL net kâr ile kapatmıştır. (2013: 48.9 milyon TL). Şirketin kısa vadede olumsuz bir görüntüsü var fakat orta vadede şirket hakkındaki görüşümüz olumlu.

-Yani alalım mı?

-Teknik olarak baktığımızda 20.45 seviyesinde direnci var. Son dönemde fabrikalarında yapılan modernizasyon çalışmalarının haber yapılması ile bir miktar yukarı yönlü hareket yapmıştı. Teknik indikatörlerde yorulmalar gözleniyor, işlem hacmide zayıflamış. Aşağıda destek olarak 19.20 desteği var. Bu seviyelerden alım yapmanız durumunda olası düşüşlerde zararın büyümesini önlemek adına orta vade için 19.20 seviyesi altında gerçekleşen kapanışta stop yapmanız sağlıklı olur.

-Tamam da alalım mı?

-Beyefendi dediğim gibi şirket hakkındaki görüşümüz kurum olarak endeksle at başı mesafede getiri. Bu noktada vadenizde önemli. Siz hangi vadede işlem yapmayı düşünüyorsunuz? Hisseyi ne kadar elinizde tutacaksınız. Ne kadar kazanç elde etmeyi düşündüğünüzde önemli. Hisse fiyatları şu an 20.20 seviyesinde. Orta vadede piyasa çarpanları ve ina baz alınarak yaptığımız değerlemeye göre şirket için 18.15 fiyat seviyeleri ucuz ve 24.90 pahalı seviyeler olarak görünüyor.

-Şimdi ben önümüzdeki ay araba alacam. Daha önce bi hisse aldım zarar ettim paranın yaklaşık olarak dörtte biri gitti. Ben sattıktan sonrada hisse çıktı. Orda ki zararımı çıkarmam lazım. O hisseye girmesem iyi olacaktı. Bide hanımın haberi yok zarar ettiğimden. Ya aslında endekste önemli, ABD faiz mi ne arttıracakmış. Bize ne ABD. Arttırırsa arttırsın. Birde şu var bizim berbere de dolmuş şoförü teyzesinin oğlu var o demiş bu hisse 38 TL olacakmış. Siz 24.90 pahalı dediniz. Neye göre kime göre pahalı. Ben şimdi bu hisseyi alayım mı? Bizim berber almış.

-Anladığım kadarıyla siz kısa vadeli düşünüyorsunuz. Size kısa sürede lazım olabilecek para ile hisse almanızı tavsiye etmem. Ayrıca daha önce yaşamış olduğunuz kayıpları geri almak için hırsla  yapacağınız alımlar sağlıklı bir karar süreci içermediğinden dolayı sizi daha da zarara sokabilir. JAGUAR hisseleri kısa vadede size istediğiniz getiriyi sağlamayabilir.

-EEE o zaman KETRO hissesi nasıl onu alsak diyorum. Berber arkadaş bana dedikten sonra iyi gitti o hisse.

-Beyefendi KETRO hisseleri bizim az ötede işlem gör listemizde yer alıyor. Biz kurum olarak az ötede işlem gör listemizde yer alan  hisseler hakkında yorum yapmıyoruz. Zaten fiyat grafiğine baktığında hisse fiyatlarının volatil ve sert hareket ettiğini görürsünüz. Kısa sürede size para kazandırabileceği gibi sizi büyük zararlarada uğratabilir. Bu tip hisselerde oluşan fiyat hareketleri temel verilerinden bağımsız hareket etmektedir.

-Sizde ne sorsam bu olmaz, bu hiç olmaz diyorsunuz. Ben sizin kaç yıllık müşterinizim.

-Beyefendi, bizim model portföyümüzde yer alan temel verileri sağlıklı orta ve uzun vadede endekse göre fevkaladenin fevkinde getiri listemizde yer alan şirketler var. Size bu şirketlerin raporlarını gönderelim onları okuyun. Aklınıza hangisi yatarsa o hisseye yatırım yapın. Son karar yine size aittir.



-Bide JAGUAR hisselerinde bedelsiz olayı var mı? Bunlar bedelsiz verir mi?

-Bu diğer yatırımcılarımızın da sorduğu bir soru şirketin bu konuda yaptığı bir açıklama yok. Şirketin  KAP’ta yaptığı açıklamalarda böyle bir haber mevcut değil. Şirket piyasaya bir açıklama yapmadan böyle bir bilgiyi biz edinemeyiz. Size JAGUAR hisseleri ile ilgili hazırladığımız yatırımcıyı aydınlatma notunu tavsiye ederim. Sitemizin ana sayfasında raporlar sekmesinden ulaşabilirsiniz.

-Tamam da. Siz daha önce bu hisseyi önermiştiniz. Şimdi kısa vadede iş görmez diyorsunuz  ??? Sizin model portföydeki hisseleri alsam kesin kazanır mıyım?

-Beyefendi model portföyde biz temel verilere göre endekse göre fevkaladenin fevkinde olan hisseleri seçiyoruz. Bu hisselerde kazanç olabileceği gibi kayıpta olacaktır. Zaten alım yapılması durumunda zararın kesilmesi gerektiği seviyeyi stop loss olarak raporlarımızda veriyoruz.

-Veriyorsunuz da. İşe yaramıyor. Bide zarar ediyoruz. Kesin kazandıracak hisseyi söylemiyorsunuz. Kendiniz alıyorsunuz. Ben JAGUAR alacam…dıt dıt dıt dıt.


-------------------------------------------------------------------------------------------

Yukarıda aktarılan konuşma hayal ürünüdür. Hiç bir kurum yada şirket hedef alınmamıştır. Günlük hayatta, iş ortamında sıklıkla karşılaştığımız yatırımcı ve analist profili abartılı bir dille aktarılmıştır.

                                                                                        Ali Erkan Tanacıoğlu

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. 

Burada yer alan değerlendirmeler, yorum ve  kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. 

Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”
  
2631 kez okundu

Yorumlar

Jaguar hisseleri     16/03/2015 15:33

Ali hocam, elinize zihninize sağlık, nasıl stresli bir işle uğraştığınızı daha iyi anlıyorum.
Misafir -

KİTAP-MAKALE
ALGORİTMA
Haftalık Takvim
TWEET