sayfa içeriği
Üyelik Girişi
VIOP TRADE
ALGORİTMİK TRADE
MAKALELER
ETİKET BULUTU
BIST, X30YVADE, Borsa,viop, hisse,parite, dolar, kur, temel analiz, teknik analiz, davranışsal finans, usdyvade, Hisse Senedi, Forex, Algoritmik Trading, altın, neden teknik analiz, borsa yorumu, endeks vadeli, parite, trading stratejileri eğitimi, matriks formül dili, ideal formül dili, algo trade, trade ve trader, trading stratejileri, stop loss, izsüren stop, özvarlık karlılığı, pddd, fk, teknik analiz eğitimi, temel analiz eğitimi, trading stratejileri eğitimi, yüksek frekanslı işlemler, algo robotlar, robot işlemler, indikatörler nasıl yorumlanır, hareketli ortalamalar, macd, cci, stochastic, rsi, bollinger bantları, keltner kanalı, trend kırılımları, işlem hacmi, atr,trading disiplini, system trading, portföy erimesi, risk kazanç oranı

TEKNİK ANALİZ

 TEKNİK ANALİZ ?

Teknik analiz; geçmiş fiyat hareketlerinin incelenerek, yatırım yapılmak istenen enstrüman için alım satım stratejisi oluşturmaktır.
Sadece geçmiş zamanı gösterir, geleceği gösteremez. Geleceğe yönelik olarak sadece fiyatlar ne yönde hareket ederse ben nasıl bir yol izleyeceğim? sorusuna cevap verir.

Fiyat hareketlerinin toplamıyla oluşan fiyat grafikleri ve fiyatlardan türetilmiş indikatörler (göstergeler) yardımıyla geleceğe yönelik bir projeksiyon oluşturmaktır.

Teknik analiz aslında piyasada alım satım yapan yatırımcıların davranışlarını inceleyerek herkes olumlu yönde ne tarafaysa bende o tarafa mantığıyla hareket etmektir.

Sadece kalabalığa uymak bize para kazandırır mı? Tabi ki hayır. Bunun yanında risk yönetimi de gereklidir.

Teknik Analizin değeri;

Teknik Analizin değerinin olma sebebi, belirli kurallar dâhilinde piyasa hakkında bilgilerin toplanabilmesi. Bu bilgiler ışığında önceden belirlenen alım satım stratejisi ile kar elde edilebilmesidir.

teknik analizde zaman kavramı;
Tüm yatırımcılar, yatırımlarında, 3 temel soru ile yüzleşirler.
Neye yatırım yapmalı
Ne zaman almalı
Ne zaman satmalı.
Teknik analiz, yatırımcıların belirli bir düzenle hisse senedi seçmeleri ve alım - satım zamanını belirlemeleri için alt yapı sağlar. Başarılı bir yatırım için bu kararların verilmesi gerekir.
Bu sorulara cevap verildiği zaman, yatırımcının en büyük düşmanı olan duygu bertaraf edilebilmektedir. 

-Teknik Analiz neden işler?

Fiyat ve hacim, piyasa katılımcılarının ortak psikolojisini gösterir. Aslında yapılan insan davranışlarını inceleme sanatıdır. Teknik grafikler, bu değişikliklerden hemen sonra ortaya çıkan korku ve hırs dengesini belirleyebilir ve karlı işlemler için olanak sağlar. Fakat beklenmedik fiyat hareketlerine karşı korunmak için disiplinli bir şekilde para yönetim teknikleri kullanılması şarttır.

-Teknik analiz neden işlemez?

Teknik analizi öğrenmek kolaydır. Uygulamak zordur. Uygulamada yapılan hatalar para kayıplarına neden olunca uygulayıcılar teknik analizin doğruluğu konusunda kuşku duymaya başlar.

-Teknik analizin tarihçesi

ABD'de ortaya çıkmıştır, Dow-Jones kaynaklıdır. Dow jones endeksinin isim babaları olarak Charles Dow ve Eddie Jones’u görüyoruz. 
Sadece endekse değil Teknik Analizin zamanla oluşumuna da kaynaklık etmişler.
Charles dow ve eddie jones aynı haber ajansında çalışan iki muhabirken çalıştıkları kurumdan ayrılıp 1884 te dow jones company’i kurdular. Kurdukları şirket piyasadan haber toplayıp elle yazılmış notlarla bu haberleri şehrin finans merkezine ulaştırıyordu. 
Şirketin ilk yayını gündelik 2 sayfadan oluşan customers afternoon letter idi. Charles dow 11 şirketten meydana gelen bir endeks oluşturdu. 1889 yılında bu 2 sayfalık günlük gazete Wall Street journal gazetesi haline geldi. O zamanlarda hisse senedi fiyatlarını her gün izleyebilecek basılı bir yayın yoktu. Şirketlerin bilançolarına ulaşmak zordu. 
İlk önceleri yayınladıkları 2 sayfalık yayında hisse senedi bilgilerini yayınladılar, o sıralarda sadece şirket sahiplerinin görebileceği yıllık ve çeyrek yıllık finansal tabloları yayınladılar.
Dow artık bireysel yatırımcılarla Wall street in elit zümresi arasında önemli bilgilerin aktarımını yapıyordu. Çünkü o dönemde bu bilgilere ulaşmak birhayli güçtü. Şirketlerin çeyrek yıllık ve yıllık faaliyet raporlarını halka açıklamasını şart koşan yasalar 1934 yılına kadar çıkmayacaktı. Yani bundan sonraki 50 yıllık süre için bireysel yatırımcıların bu tür bilgilere ulaşabilecekleri tek yer Wall Street journal gazetesi olacaktı. 

Dow 1884 te başlattığı endeksi revize ederek dow jones sanayi endeksi olarak hesaplamaya başladı. Aklında bir amaç vardı. Bu amaca ulaşırken teknik analiz için temellerde atılmaya başlanmıştı. Amacı tek tek hisse senetlerini inceleyeceğine birkaç ortalama ile bütün piyasanın nabzını tutan bir barometre oluşturmak. Bu ortalamaların piyasa hareketlerini açıklayan ve öngören geniş kapsamlı bir kuramın temelini oluşturmasını istiyordu. Bu doğrultuda Wall Street journal gazetesinin editörü olarak birçok makale yayınladı.
1902 de vefat ettiğinde yatırım dünyasına 3 büyük eser bıraktı.
Bugün dünyanın en uzak köşesinde bile finans dünyasıyla ilgilenenlerin bildiği dow jones endeksi, Wall Street journal gazetesi ve dow kuramı.

Dow kuramı sadece teknik analiz ve fiyat hareketine değil piyasa psikolojisine de ışık tutar.

Dow Teorisinin 6 ana kuralı vardır:

1. Fiyatlar her türlü faktörü ve yatırımcının beklentilerini yansıtır.

2. Piyasa trendler halinde dalgalanmaktadır. Üç temel trend vardır.

3. Ana trendler üç aşamadan geçer

• Birikim

• hareket

• aşırılık

4. Piyasa göstergeleri ile fiyatlar birbirini desteklemelidir.

5. İşlem Hacmi Trendi Onaylamalıdır.

6. Trendin değiştiğine ait sinyaller alınana kadar mevcut trend devam eder.

                                                Ali Erkan Tanacıoğlu
Faydalanılan kaynaklar;
Referans Line Uygulama kitabı, Süleyman Ayata.
KİTAP-MAKALE
ALGORİTMA
Haftalık Takvim
TWEET